Avantiurinas

Avantiurinas – kvarco atmaina sudaryta iš smulkių kvarco kristaliukų su fuksito arba hematito (kartais getito) smulkiomis priemaišomis, kurios žėri akmenyje.

Dėl to, kad avantiurinas sudarytas iš daugybės atskirų kristaliukų ir nebūna atskiru monokristalo pavidalu, teisingiau jį būtų vadinti kvarcitu.

Pavadinimo kilmė: pagal it. a ventura [3] p. 138 - atsitiktinumas; jau XVIII a. Italijoje stiklapūčiai naudojo vario junginius suteikti stiklui žalią, mėlyną spalvas. Kartą varis, įbertas į skystą stiklą, neištirpo jame, o liko smulkių lakštelių pavidalu. Taip atsitiktinai buvo sukurta stiklo rūšis, pavadinta „atsitiktiniu stiklu“ arba avantiurininiu stiklu, pagal kurį buvo pavadintas į jį panašus akmuo. Šis stiklas ir šiais laikais naudojamas avantiurinui imituoti. Ir tai yra unikali situacija, kai imitacija suteikė pavadinimą natūraliam akmeniui.

Spalva: žalia, ruda, gelsvai ruda, rausvai ruda, geltona. Minimas ir baltas avantiurinas [4] p. 104-105, [5] p. 10. Šiais laikais prekyboje avantiurinu gali būti pavadintas bet kokios spalvos kvarcas arba kvarcitas su smulkių taškelių spindesiu, kuris atsiranda dėl intarpų. Taip pat šviesą atspindėti gali akmenį sudarančių smulkių kristaliukų plokštumos.

Cheminė sudėtis: SiO2 (silicio dioksidas). Žaliame avantiurine spalvą suteikia fuksitas (chromo žėrutis), rusvų – gelsvų atspalvių akmenų spalva susijusi su hematito (kartais ir getito) intarpais.

Kietumas pagal Mosą: 7.

Singonija: trigoninė.

Akmenys, su kuriais painiojamas avantiurinas:

(išvardinta abėcėlės tvarka, o ne pagal painiojimo dažnumą)

  • Analcitas;

    Avantiurininis feldšpatas;

  • Malachitas; Kartais pasitaiko žali avantiurinai su šviesiais ir tamsiais sluoksniais, kurį galima palaikyti malachitu [7] p.369.

  • Nefritas; Azijoje žalias avantiurinas gali būti parduodamas kaip nefritas arba žadas - "indiškas žadas".

  • Smaragdas;

  • Žadeitas; Azijoje žalias avantiurinas gali būti parduodamas kaip žadeitas arba žadas - "indiškas žadas".

Padirbinėjimas: plačiausiai paplitusi imitacija iš stiklo (avantiurininis stiklas – žr. avantiurino pavadinimo kilmę).

Naudojamas: juvelyrikoje, akmens raižyboje, mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.