Bitovnitas

Bitovnitas – silikatų klasės, feldšpatų grupės mineralas, priklausantis plagioklazų izomorfinei eilei. Kitaip tariant, tai dviejų feldšpatų – albito ir anortito mišinys, sudarytas iš 10-30 % albito ir 90-70 % anortito.

Mineraloginėje literatūroje naudojami albito ir anortito trumpiniai Ab ir An su greta esančiais skaičiais, nurodančiais jų procentinį kiekį plagioklazo atmainoje. Yra keli užrašymo stiliai, bet jie reiškia tą patį. Pvz. bitovnito sudėtis gali būti užrašyta: Ab10-30 iki An90-70 arba Ab10-An90 iki Ab30-An70. Kad nemirgėtų tiek daug skaičių, dažnai nurodomas tik anortito kiekis (nes albitas yra ir kitos izomorfinės eilės kraštinis narys, todėl nurodžius tik jį, būtų neaišku kas turima omenyje): bitovnitas An70-90. Sovietmečiu plagioklazus numeravo ir numeris reikšdavo anortito procentinį kiekį. Pvz. bitovnitas yra plagioklazai nuo Nr. 70 iki Nr. 90.

Skaidrūs gelsvi bitovnitai prekyboje vadinami „auksiniais labradoritais“.

Cheminė sudėtis: (Ca,Na)[Al, Si)AlSi2O8] arba 10 – 90 % albito Na[AlSi3O8] (natrio aliuminio silikatas) ir 90 – 70 % anortito Ca[Al2Si2O8] (kalcio aliuminio silikatas).

Spalva: balkšva, balta, bespalvė, melsvai pilka, melsva, pilka, pilkšva, rausva, šviesiai geltona, žalsva, žalsvai balta.

Kietumas pagal Mosą: 6 – 6,5.

Singonija: triklininė.

Pavadinimo kilmė: pavadintas pagal senąjį Otavos (Kanada) pavadinimą Bytown, greta kurio buvo pirmą kartą atrastas. Pagal tai turėtų vadintis „baitaunitu“ arba "bitaunitu". Greičiausiai terminas buvo išverstas iš rusų kalbos (Битовнит), todėl turime pavadinimą bitovnitas.

Akmenys, su kuriais painiojamas bitovnitas:

(išvardinta abėcėlės tvarka, o ne pagal painiojimo dažnumą)

  • Andalūzitas;

  • Andezinas;

  • Apatitas;

  • Chrizoberilas;

  • Citrinas;

  • Heliodoras;

  • Labradoras;

  • Topazas;

Padirbinėjimas: kol kas nėra žinoma apie bitovnito padirbinėjimą.

Naudojamas juvelyrikoje, tačiau tam tinkamų skaidrių bitovnitų randama nedaug. Be to, kaip ir kiti feldšpatai, bitovnitas pasižymi tobulu skalumu tam tikroms kryptimis ir yra gana trapus. Todėl geriau jį nešioti ne žiede, o ant kaklo arba auskaruose. Taip pat naudojamas mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.