CHRIZOLITAS, PERIDOTAS AR OLIVINAS?

Autorius: Rimvydas Čirba

Kalbant apie šį mineralą, dar būtų galima pridėti porą pavadinimų: fajalitas ir forsteritas. Jau gaunasi penki vardai, o akmuo - vienas. Kodėl taip yra?

Olivinas - tai bendras mineralų grupės pavadinimas. Jų gamtoje yra įvairių ir tik nedaugelis naudojami juvelyrikoje, mineralų terapijoje ar pan. Mus dominantis olivinas – tai dviejų mineralų mišinys. Mineralogijoje toks mišinys vadinamas izomorfine eile arba kietuoju tirpalu. Šį tirpalą, skirtingomis proporcijomis, sudaro fajalitas ir forsteritas. Skirtingų fajalito ir forsterito proporcijų olivinai turi savo atskirus pavadinimus (žr. paveikslėlį žemiau).

Yra dar keletas mineralų, kurie priskiriami olivinams, tačiau nepatenka į šią izomorfinę eilę (pvz., tefroitas Mn2[SiO4]).

Juvelyrikoje, mineralų prekyboje ar mineralų terapijoje dažniausiai naudojami chrizolitas arba peridotas. Kuriuo vardu jį vadinti?

Chrizolitui – TAIP, peridotui – NE

"Enciklopediniame geologinių terminų žodyne" pavadinimas „chrizolitas“ naudojamas kaip pagrindinis (suprask - „teisingas“), o "peridotas" nurodomas kaip chrizolito bei kitos olivino atmainos – forsterito – pasenęs pavadinimas [1] p. 81.

Yra ir daugiau šaltinių, kuriuose teigiama, jog “peridotas” – pavadinimas pasenęs arba nereikalingas. Jog tai chrizolito ir / arba kitos olivino atmainos – forsterito – sinonimas [5] p. 313; arba, nieko neaiškinant, naudojamas vienas terminas – chrizolitas [4] p. 87 - 90.

Peridotui – TAIP, chrizolitui – NE

Amerikos Mineralogų Draugijų Federacijos (American Federation of Mineralogical Societies) patvirtintame juvelyrinių medžiagų pavadinimų sąraše (AFMS Lapidary Material Names 2003 Updated 2012), terminas “chrizolitas” pateiktas kaip nevartotinas, paliekant tik “peridoto” pavadinimą.

Kai kurie autoriai (dažniausiai Vakarų valstybių) "peridotą" naudoja kaip pilnavertį terminą, o "chrizolitą" nurodo kaip sinonimą ar klaidingą žalio juvelyrinio olivino pavadinimą (pvz., "chrysolite; an ancient term for greenish-yellow gem variety of olivine or peridot." [2] p. 177; "Peridot Also called Chrysolite, Olivine" [3] p. 174)

Kodėl akmuo vienas – o pavadinimų daug?

Aiškiai parašyto atsakymo kol kas neradau. Tai, kad chrizolitas arba peridotas vadinamas tiesiog olivinu – aišku: tai olivino atmaina. Tačiau olivinų yra skirtingų, todėl tai teisingas, bet netikslus pavadinimas.

Gali būti, kad chrizolito šalininkai laikosi nuomonės, jog peridotu vadinama ne tik olivino atmaina, bet ir pvz., gelsvai žalsvas turmalinas [1] p. 410[2] p. 654. Todėl jis sukelia painiavą. O pasirinkusieji peridotą, kaip teisingą pavadinimą, galėtų teigti, kad didesnę painiavą kelia chrizolito vardas: graikiškai "chrizolitas" reiškia „auksinis akmuo“ (gr. chrysos – auksas, lithos – akmuo). Auksas – geltonas, o chrizolitas – skirtingų žalios spalvos atspalvių. Tai kodėl jis „auksinis“?

Istorinė žalių olivinų radimvietė yra Zabargad (Zabarjad, Zeberged, Šv. Jono ir kt.) saloje Raudonojoje jūroje, priklausančioje Egiptui. Senovės Romos laikais ji buvo žinoma kaip Topazios sala, o joje randami olivinai vadinti „topazais“. „Chrizolitais“ tais laikais vadino geltonus akmenis, tame tarpe šiandieninius geltonus topazus (pvz., „Chrysolithus - senas graikiškas geltonojo topazo pavadinimas[5] p. 454. Tokias terminų reikšmes naudojo ir romėnų mokslininkas Gajus Plinijus Vyresnysis (23 – 79 po Kr.): chrizolitais vadino akmenis, kurie dabar vadinami topazais – jie gali būti geltoni. Ir atvirkščiai – dabartinius olivinus – topazais.

Chrizolitas arba peridotas gali būti pavadintas tiesiog forsteritu todėl, kad jį didžiąja dalimi sudaro kraštinis olivinų izomorfinės eilės mineralas forsteritas (žr. pav.); (pvz., "Juvelyrinės olivino atmainos yra tos, kuriose fajalito ir forsterito komponentai pasiskirsto 1:5 santykiu. Gražesni olivinai sudėtimi yra artimesni forsteritams.“  [4] p. 88).

Peridoto pavadinimas labiau paplitęs Vakaruose, o chrizolito – labiau rusiškuose ar šios kalbos įtakotuose šaltiniuose. RimStone tinklapyje šie terminai naudojami kartu abėcėlės tvarka: Chrizolitas arba Peridotas.

Draudžiama šį tekstą naudoti kitose informacijos sklaidos priemonėse (interneto svetainėse, įvairiose medijos priemonėse, spaudoje ir pan.) ar jį platinti be RimStone.lt sutikimo. Gavus sutikimą, būtina nurodyti RimStone.lt kaip šaltinį.

Jei pastebėjote klaidų, turite savų įžvalgų ar norite pakomentuoti, parašykite mums!