ONIKSAS. AR BŪNA JIS JUODAS?

Autorius: Rimvydas Čirba

Vieną dieną į Google suvedžiau žodį „oniksas“ ir peržiūrėjau paieškos rezultatus. Internetas be galo platus ir nuolat besikeičiantis, todėl, tikslumo dėlei, turiu pasakyti, kad šį nedidelį tyrimą atlikau 2024-02-07 ir peržvelgiau 21 svetainę (paieškos rezultatuose jos buvo pirmose pozicijose). Apie tai, ką jose sužinojau apie oniksą, palaipsniui išdėstysiu šiame straipsnyje. Pirmiausiai reikia išsiaiškinti dėl terminų.

Chalcedonas ar kalcitas?

Tiesiog oniksas (be jokių „marmurinis“, „juodasis“, „meksikietiškas“ ar pan.) yra chalcedono atmaina. Dėl to sutaria visi mineralogai. Kai kurie oniksą išskiria ne kaip atskirą chalcedono, bet kaip agato atmainą, bet tai esmės nekeičia – agatas taip pat chalcedonas. Tačiau beveik pusė (48%) mano peržvelgtų lietuviškų tinklapių rašo, kad oniksas ne chalcedonas, o kalcitas arba suplaka juos į vieną. Ir tai daro naudodami terminą „oniksas“ be jokių papildomų žodžių. Taip, tam tikras kalcito ir/arba aragonito agregatas vadinamas marmuriniu oniksu (anglakalbėse šalyse – onikso marmuru: onyx marble). Nesileidžiant į smulkmenas, palyginkime chalcedoninį oniksą ir kalcitinį „oniksą“ pagal kelis esminius parametrus:

Oniksas

Chalcedonas

SiO2 silicio dioksidas

Kietumas: 6,5 – 7 (pakankamai kietas)

Marmurinis oniksas

Kalcitas ir / arba Aragonitas

CaCO3 / CaCO3 kalcio karbonatas*

Kietumas: 3 / 3,5 – 4 (minkštas)

* Kalcito ir aragonito cheminė sudėtis vienoda, tačiau kristalai – skirtingų singonijų.

Akivaizdu, kad tai yra visiškai skirtingi akmenys. Ir juos suplakti į vieną nederėtų: „Nereikėtų painioti [onikso] su marmuriniu oniksu, kuris trumpinant vadinamas taip pat tiesiog oniksu“ [3] p. 158 arba „Nedera painioti onikso su marmuriniu oniksu“ [1] p. 371. Įsivaizduokite, jei žuvų pardavėjas nematytų skirtumo tarp lydekos iš ežero ir jūrų lydekos...

Visa painiava kyla dėl to, kad žodis „oniksas“ yra naudojamas ne tik kaip konkretaus mineralo pavadinimas, o kaip būdvardis, nurodantis skirtingų akmenų išvaizdą, kuri kažkam pasirodė panaši į tikrąjį oniksą. Pvz., „oniksas; priedelis prie pavadinimo, reiškiantis lygiagrečiai juostuotus mineralus, tokius kaip onikso marmuras, onikso obsidianas, juodasis oniksas[2] p. 616 arba "Terminas oniksas kaip priedelis klaidingai naudojamas tokiuose pavadinimuose, kaip braziliškas oniksas, meksikietiškas oniksas, rytietiškas oniksas, urvinis oniksas ir kt., kurie yra kalcio karbonato mineralai [ir uolienos – aut. past.]" [2] p. 616.

Vienspalvis ar juostuotas?

Išsiaiškinus, kad oniksas yra chalcedonas, pažiūrėkime ką apie jo išvaizdą rašo mineraloginės knygos? Čia atsiranda tam tikrų skirtumų, bet praktiškai visi sutaria, kad tai juostuotas akmuo. Ne vienspalvis, o juostuotas! Pvz.: "Kriptokristalinė chalcedono SiO2 juostuotoji atmaina iš spalvotų plokščiai lygiagrečių juostų" [1] p. 371 arba "[Oniksas] chalcedono atmaina su plonu plokščiai paraleliniu juostuotumu" [5] p. 298“ ir t. t.

Bet agatas taip pat juostuotas chalcedonas. Tai kuo jie skiriasi? Yra tokių, kurie oniksą iš agatų išskiria tik pagal spalvas (apie jas pakalbėsime kiek vėliau). Tačiau nemaža dalis akcentuoja ne spalvą, o į patį juostuotumą: agato juostos yra banguotos, lenktos, dažnai koncentriškos (tarsi medžio rievės pjūvyje), o onikso – horizontaliai lygios (akmens pjūvyje – tarytum su liniuote subraižytos). Ir čia teisūs tie, kurie oniksą vadina ne atskira chalcedono atmaina, o agato variacija, nes iš esmės tarp jų skirtumas yra sluoksnių išsidėstyme, arba, kitaip tariant, akmens piešinyje. Tai kodėl daugiau kaip pusė (52%) mano peržiūrėtų tinklapių nurodo oniksą vienspalvį? Ir dažniausiai visiškai juodą!

Juodas ar įvairiaspalvis?

Turbūt nemažai daliai žmonių, išgirdus onikso pavadinimą, kyla asociacija su kažkuo juodu. Suvedus „onyx“ į Google vaizdų paiešką, rezultatuose dominuoja juoda spalva. Kažkada buvo labai populiari „Omnitel“ reklama su juoda pantera, kurios vardas realiame gyvenime buvo Oniks. Ką apie onikso spalvą rašo protingose knygose? Yra tokių, kurie teigia, kad tai įvairiaspalvis akmuo, pvz. (iš aukščiau pateiktos citatos): "(...) juostuotoji atmaina iš spalvotų plokščiai lygiagrečių juostų" [1] p. 371 arba „sudaryti iš horizontaliai lygiagrečių skirtingos spalvos sluoksnelių, vadinami oniksais“ [4] p.149.

Tačiau labai populiari nuomonė, kad oniksas – tai tik juodai–baltai juostuotas chalcedonas, kartais išskiriant jį kaip arabiškąjį oniksą: „Sluoksniuotas akmuo sudarytas iš bazinio juodo sluoksnio ir aukštesnio balto, dar vadinamas tikruoju oniksu arba arabiškuoju oniksu“ [3] p. 158 arba „(...) kai jis [chalcedonas] turi beveik lygiagrečią juodą ir baltą juostą, vadinamas oniksu, kai juostos yra lenktos ir kampuotos, žinomas kaip agatas“ [2] p.173.

Kitų spalvų oniksai gali būti vadinami pagal tos spalvos chalcedono atmainą, pvz., rudas oniksas su šviesiomis juostelėmis vadinamas sardoniksu (sarderis arba sardas yra rudas chalcedonas + dryžuotas oniksas); raudonas oniksas su šviesiomis juostelėmis vadinamas karneoliškuoju oniksu arba karneoloniksu (karneolis yra raudonas chalcedonas + dryžuotas oniksas). Bet čia gali būti ir apgaulių! Pvz., „chrizoprazo spalvos oniksas; klaidinantis terminas, apibūdinantis dažytą žalią chalcedoną, kuris nėra oniksas“  [2] p. 169.

Šie sudurtiniai pavadinimai patvirtina, kad terminas oniksas yra labiau apie akmens piešinį (juostuotumą), o ne apie spalvą. Būtent dėl piešinio, o ne dėl spalvos jis yra „nukeliavęs“ pas kitus juostuotus akmenis. Todėl tikrai nedera oniksais vadinti vienspalvių akmenų („oniksas; klaidinantis terminas, apibūdinantis dirbtinai mėlynai, raudonai, juodai arba žaliai nudažytą bejuostį chalcedoną“ [2] p. 616).

Tada kodėl visiškai juodas akmuo ypač dažnai vadinamas oniksu? Nežiūrint į tai, kad galima rasti tiesiai šviesiai teigiančių, kad „juodas oniksas - tai ne oniksas, o juodai dažytas agatas arba chalcedonas; gamtoje jis neegzistuoja" [6] p. 75. Gali būti, kad šiai tradicijai atsirasti įtakos turėjo oniksų ir bendrai chalcedonų dažymo istorija.

Onikso dažymas

Nuo seno horizontaliai juostuoti oniksai buvo naudojami kamėjų ir intalijų gamybai. Tam labiausiai tiko tie akmenys, kurių sluoksnių spalvos buvo ypač kontrastingos. Tačiau gamtoje daugelis chalcedonų yra blyškūs. O raižant kamėją, atrodytų spalvotas sluoksnis suplonėja ir spalva visai prapuola, todėl nepavyksta sukurti gražaus dirbino, pavyzdžiui šviesaus veido atvaizdo su tamsiais plaukais. Todėl buvo sugalvota akmenis dažyti. Chalcedonams būdingas poringumas, tačiau skirtinguose onikso (ir agato) sluoksniuose jis nevienodas: šviesūs sluoksniai yra tankesni, o spalvotieji labiau porėti. Va į šias poras ir „patalpinama“ dažančioji medžiaga, kuri sukuria sodrią spalvą, greta kurios šviesieji sluoksniai atrodo dar baltesni. Bene seniausiu dažymo būdu būtent ir išgaunamas ne tik juodai – baltas oniksas, bet ir vienspalvis juodas „oniksas“: „Juodasis oniksas yra dažytas chalcedonas, gaunamas impregnuojant akmenį cukraus tirpale arba gliukoze, o vėliau apdorojant sieros rūgštimi, dėl kurios susidaro juodas fonas dėl cukraus karbonizacijos“ [2] p. 288 arba „Juodas oniksas gaunamas prisotinant pilkoką gamtinę medžiagą cukraus ar medaus tirpalu ir po to apdorojant sieros rūgštimi. Cukrus pavirsta į anglį, kuri lieka akmens porose" [7] p. 333. Tada ir galėjo pradėti formuotis stereotipas, kad oniksų juostos tik baltos juodame fone, o gelsvi, rusvi, pilki ar kitokių šviesesnių tonų akmenys pasitraukė į antrą planą.

O kur dingo tos baltos juostos, ir liko vienspalvis juodas „oniksas“? Negaliu to užtikrintai tvirtinti, bet viena mintis kilo skaitant apie Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos (1819 – 1901) laikų papuošalus. 1861 metais kovo 16 d. mirė karalienės motina, o tų pačių metų gruodžio 14 dieną – jos vyras princas Albertas. Karalienė Viktorija itin skaudžiai išgyveno artimųjų netektis, ypač vyro. Princas Albertas jai buvo artimiausias draugas ir ištikimiausias patarėjas. Su juo ji susilaukė net 9 vaikų. Beveik 40 metų po jo mirties karalienė dėvėjo tik juodas sukneles, o gedulingi prisiminimai apie princą tapo kone kultu. Karalienė Viktorija buvo labai populiari ir įtakinga savo šalyje, todėl jos gedulas negalėjo nepadaryti įtakos įvairioms visuomenės gyvenimo sritims, tame tarpe ir juvelyrikai. Po 1861 metų išaugo tamsių akmenų paklausa, nes madingais tapo tik „gedulingi“ papuošalai. Jie buvo gaminami su tamsiais raudonais granatais (almandinu arba piropu), tamsių atspalvių ametistais ir, žinoma, juodais oniksais. Viktorijos laikų papuošalų yra su juodai – baltai juostuotais oniksais, tokiais, kokie buvo itin vertinami senovės Romos kamėjų gamintojų. Bet, matyt, tos šviesios juostelės, dėl savo negedulingo baltumo, tapo nepageidautinos. Taip oniksas virto į juodą vienspalvį akmenį. Ilgainiui tapo visiškai nebesvarbu koks tai mineralas, dažytas jis ar ne, ir apskritai ar tai akmuo, ar dirbtinė medžiaga – spalva juoda, vadinasi „oniksas“. Savo praktikoje teko susidurti su papuošalais, kuriuose buvo panaudota juoda emalė, o ant etiketės užrašyta „oniksas“...

Šiais laikais chalcedonai dažomi pačiomis įvairiausiomis spalvomis. Dažomi tiek vienspalviai chalcedonai, tiek juostuotieji – pastariesiems dažymas išryškina jų piešinį. Prekyboje absoliuti dauguma oniksų ir agatų yra dažyti: „Beveik visas prekyboje esantis oniksas yra dažomas“  [2] p. 616.

Žodžio „oniksas“ kilmė

Paprastai akmenų pavadinimuose užkoduota tam tikra informacija apie juos. Taip yra ir su oniksu. Pažinties su akmenimis pradžioje, susidūrus su labai skirtingais „oniksais“, man tai padėjo geriau suprasti kas yra kas šioje onikso reikšmių painiavoje. Senovės graikų kalba onyx reiškia nagą. Kai kas konkretizuoja, kad tai piršto nagas, bet ne visada daro teisingą prielaidą kodėl jis taip pavadintas, pvz. „Onikso pavadinimas kilęs iš graikų kalbos ir reiškia "piršto nagą", turbūt dėl silpno skaidrumo“ [3] p. 158. Čia į pagalbą galime pasitelkti pasakojimą apie grožio deivę Afroditę ir meilės dievą Erotą. Romėniškame variante – Venera ir Amūras (arba Kupidonas), bet žodžio kilmė graikiška, todėl ir herojai tegul būna graikai. Taigi, legenda byloja, jog seniai seniai, kai dievai žeme vaikščiojo, pavargusi gražioji Afroditė užmigo ant smėlėto jūros kranto. Išdykėlis Erotas tyliai prisėlino prie miegančios deivės ir savo labai aštrios strėles antgaliu nuraižė (savotiškai „nukarpė“) Afroditės nagus. Pastarieji nukrito į pakrantės smėlį ir suakmenėjo. Taip atsirado gražus sluoksniuotas (juostuotas) akmuo...

Taigi, nuo pat pradžių oniksu buvo vadinamas ne vienspalvis akmuo, o toks, kuriame buvo matyti Afroditės „nagai“ – šviesios juostelės. Graikijoje, netoli Olimpo kalno (graikų dievų buveinės), kurio papėdėje ir galėjo vykti legendos veiksmas, pakrantės smėlis yra gelsvas – teko tuo įsitikinti pačiam. Bet ir juodai–baltas oniksas atitinka šią legendą, nes kai kuriose kraštuose pakrančių smėlis gali būti juodas. Kad ir kokia bebūtų fono spalva, joje turi matytis šviesios juostelės – „suakmenėję Afroditės nagai“. O gal vienspalvio juodo „onikso“ šalininkai tvirtins, kad grožio deivės panagės buvo pajuodusios?


Apibendrinti galima taip:

  • oniksas – horizontaliai juostuotas, įvairių spalvų chalcedonas;

  • oniksas – nebūna bejuostis;

  • ne viskas oniksas, kas oniksais vadinama.

Jeigu perskaitėte šį straipsnį, tai dabar žinote kas yra tikrasis oniksas. Ir jums spręsti ar tie, kurie kažką juodą vadina „oniksu“ (kartais net tvirtindami, kad tai „natūralus oniksas“), daro tai dėl nežinojimo, ar norėdami apgauti.

Beje, iš tos 21 lietuviškos svetainės, kuriose ieškojau oniksų, vienoje vienintelėje buvo būtent toks oniksas, koks jis ir yra iš tikro. O tai beveik 5 %. Tikiuosi šis rodiklis ateityje išaugs.

Oniksų žodynėlis

Alebastrinis oniksas

1. „Neteisingas bespalvio juostuoto travertino, stalagmitinio kalcito arba marmuro pavadinimas“ [2] p. 14. (ne oniksas!);

2. Marmurinis oniksas (ne oniksas!).

Arabiškas oniksas (Arabų oniksas)

Juodai – baltai juostuotas oniksas, dažniausiai dažytas.

Baltasis oniksas

1. Jei tai baltas chalcedonas su aiškiomis kitokio baltos spalvos atspalvio juostelėmis – tai baltos spalvos oniksas;

2. Jei tai vienspalvis baltas chalcedonas – tai ne oniksas ("Oniksu nelaikomas juodasis, žaliasis ar baltasis chalcedonas" [1] p. 371).

Braziliškas oniksas

Klaidinantis juostuoto kalcito arba marmurinio onikso iš P. Amerikos pavadinimas (ne oniksas!).

Chalcedoniksas (Chalcedononiksas)

Pilkai – baltai juostuotas oniksas.

Iš esmės tai perteklinis terminas, matyt atsiradęs dėl to, kad chalcedonų viena labiausiai paplitusių spalvų yra pilka, ir dėl „onikso“ reikšmės painiavos, norint pabrėžti akmens priklausymą chalcedonams.

Egiptietiškas oniksas

Klaidinantis alebastro arba alebastro su kalcitu (marmurinio onikso) pavadinimas (ne oniksas!).

Jakių oniksas (angl. Yaqui onyx)

Klaidinantis marmuro iš JAV pavadinimas (ne oniksas!).

Jaspio oniksas (Jasponiksas)

1. Horizontaliai juostuoto jaspio klaidinantis pavadinimas (ne oniksas!);

2. Jaspis su chalcedono gyslomis (juostomis) arba „tarpinis variantas tarp onikso ar chalcedono ir jaspio“ [2] p. 484 (ne oniksas!).

3. Džespilitas (geležingasis kvarcitas) (ne oniksas!).

Dar vadinamas Agato jaspiu arba Jaspio agatu.

Javos (Java) oniksas

Klaidinantis baltai – gelsvai juostuoto marmuro iš Javos salos pavadinimas (ne oniksas!).

Javos (Yava) oniksas

Klaidinantis geltonos spalvos su oranžinėmis gyslomis marmurinio onikso iš Yavapai apygardos (Arizona, JAV) pavadinimas (ne oniksas!).

Juodasis oniksas

1. Juodai – baltai juostuotas oniksas, dažniausiai dažytas;

2. Juodas vienspalvis chalcedonas, dažniausiai dažytas (ne oniksas!);

3. Bet kokia juoda medžiaga, naudojama juvelyrikoje (ne oniksas!).

Jutos oniksas

Klaidinantis marmurinio onikso iš Jutos (JAV) pavadinimas (ne oniksas!).

Kalcito oniksas (Kalcitinis oniksas)

Klaidinantis juostuoto kalcito arba aragonito (marmurinis oniksas) pavadinimas (ne oniksas!).

Dar vadinamas urviniu oniksu.

Kalifornietiškas oniksas

Klaidinantis juostuoto kalcito arba aragonito (marmurinis oniksas) pavadinimas (ne oniksas!).

Karneoliškasis oniksas (Karneoloniksas)

Raudonas su šviesiomis juostelėmis oniksas.

Marmurinis oniksas

Juostuoto kalcito arba aragonito pavadinimas (ne oniksas!).

Iš esmės, tai klaidinantis pavadinimas, bet tapęs įprastu ir plačiai naudojamas.

Mėlynasis oniksas

1. Klaidinantis vienspalvio melsvo ar pilkai melsvo chalcedono pavadinimas (ne oniksas!);

2. Mėlynai dažytas vienspalvis chalcedonas arba agatas (ne oniksas!);

3. Klaidinantis melsvo kalcito pavadinimas (ne oniksas!).

Onikso alebastras

Klaidinantis juostuoto kalcito pavadinimas (ne oniksas!).

Onikso kalcitas

Klaidinantis pavadinimas - tas pats, kaip ir kalcito oniksas (ne oniksas!).

Onikso marmuras

Klaidinantis pavadinimas - tas pats, kaip ir marmurinis oniksas (ne oniksas!).

Onikso obsidianas

Klaidinantis juostuoto obsidiano pavadinimas (ne oniksas!).

Onikso opalas

Klaidinantis juostuoto paprastojo opalo pavadinimas (ne oniksas!).

Opalo oniksas (Opalinis oniksas)

1. Klaidinantis pavadinimas – tas pats, kaip ir onikso opalas (ne oniksas!);

2. Klaidinantis opalo iš Hondūro pavadinimas, kuris sudarytas iš paprastojo opalo ir jame esančių tauriojo opalo juostelių (ne oniksas!).

Pedraros oniksas

Klaidinantis kalcito ir aragonito (marmurinio onikso) iš Pedrara (Meksika) pavadinimas (ne oniksas!).

Rytietiškas oniksas (Rytų oniksas)

Klaidinantis travertino pavadinimas (ne oniksas!).

Sardoniksas

Rudas su šviesiomis juostelėmis oniksas.

Tirolio oniksas

Klaidinantis kalcito ir aragonito (marmurinio onikso) iš Tirolio (Austrija) pavadinimas (ne oniksas!).

Urvinis oniksas (Urvų oniksas)

Klaidinantis pavadinimas - tas pats, kaip ir kalcito oniksas arba marmurinis oniksas (ne oniksas!).

Žaliasis oniksas

1. Klaidinantis žalio chalcedono, kuris labai dažnai dažomas, pavadinimas (ne oniksas!);

2. Klaidinantis žalios spalvos marmurinio onikso pavadinimas (ne oniksas!).

Draudžiama šį tekstą naudoti kitose informacijos sklaidos priemonėse (interneto svetainėse, įvairiose medijos priemonėse, spaudoje ir pan.) ar jį platinti be RimStone.lt sutikimo. Gavus sutikimą, būtina nurodyti RimStone.lt kaip šaltinį.

Baltasis oniksas, chalcedono atmainaBaltasis oniksas, chalcedono atmaina

Jei pastebėjote klaidų, turite savų įžvalgų ar norite pakomentuoti, parašykite mums!

Marmurinis oniksas kiaušinis iš PakistanoMarmurinis oniksas kiaušinis iš Pakistano