Chalcedonas

Chalcedonas – silikatų klasės mineralas, mikrokristalinė (kriptokristalinė) kvarco atmaina. Tai reiškia, kad chalcedono, priešingai nei įprasto kvarco, kristalų plika akimi neįžiūrėsite.

Pavadinimas kilo nuo antikinio miesto Mažojoje Azijoje: gr. Χαλκηδών (Chalkēdōn). Tai dabartinis Kadikėjus (Kadıköy) – Stambulo miesto dalis, senesnė už patį Stambulą (Turkija) - žr. žemėlapyje. Bet tai nereiškia, kad chalcedonai buvo pirmą kartą rasti šioje vietovėje. Chalkedoniečiai gamino papuošalus ir aktyviai prekiavo su antikiniu pasauliu, todėl, tam tikriems akmenims, atkeliavusiems iš šio miesto, prigijo chalcedono pavadinimas. Plinijus Vyresnysis manė, kad chalcedonai (lot. chalcedonius) yra „peršviečiami jaspiai“.

Spalva: gamtoje chalcedonų spalvos dažniausiai būna blyškios. Ryškūs chalcedonai retesni – jų būna, bet ne tiek daug, kiek yra prekyboje (žr. žemiau apie chalcedonų padirbinėjimą).

Įvairiuose šaltiniuose minimos ir praktikoje fiksuotos chalcedonų spalvos: balta (pieno, debesų baltumo), beveik bespalvė, geltona, gelsva, juoda, kaštoninė, melsva, oranžinė, pilka, pilkai gelsva, pilkai melsva, raudona, raudonai oranžinė, ruda, rusva, rusvai geltona, rusvai raudona, rožinė, smaragdinė, žalia, žydra, žydrai pilka, žydrai žalia.

Cheminė sudėtis: SiO2 (silicio dioksidas). Aptinkama ir kitų priemaišų: TiO2, Fe2O3, MnO, CaO, MgO, K2O, Na2O ir kt.

Kietumas pagal Mosą: 6,5 – 7.

Singonija: trigoninė.

Akmenys, su kuriais painiojamas chalcedonas: kadangi chalcedonai yra labai skirtingos išvaizdos, todėl gali būti supainioti su pačiais įvairiausiais akmenimis. Tarpusavyje painiojamos ir chalcedonų atmainos, ypač tos, tarp kurių nėra aiškių ribų (pvz., karneolis – sarderis (sardas) – serdolikas – gelsvasis chalcedonas).

Padirbinėjimas: chalcedonai dažomi nuo antikos laikų, o mūsų dienomis tai tapo masiniu reiškiniu.

Naudojamas kaip abrazyvinė medžiaga, grūstuvų, piestų, interjero puošybos elementų, dekoratyvinių dirbinių gamybai (vazos, knygų atramos ir pan.), juvelyrikoje, mineralų terapijoje, astrologijoje ir astromineralogijoje.