Daug kas jaspį vadina chalcedono (arba tiesiog kvarco) atmaina. Tačiau tai uoliena, sudaryta iš kvarco, chalcedono, karbonatų, molio ir kitų mineralų.

Vienas iš visiems prieinamų būdų, kaip jaspį atskirti nuo, pvz., chalcedonų, tai patikrinti ar akmuo yra peršviečiamas: jaspio net plona plokštelė, pridėjus prie ryškiai šviečiančios lempos, nei trupučio nepraleis šviesos (peršviečiama gali būti nebent kokia chalcedono gysla esanti jaspyje), o chalcedonai - peršviečiami.

"Skirtingas agato, jaspio ir chalcedono skirstymas pagrįstas jų skaidrumu. Jaspis yra neperšviečiamas, o chalcedonas - peršviečiamas" [2] p. 11.

"Jaspiai yra labai tankios, kietos uolienos, puikiai poliruojasi, tačiau jos visiškai neskaidrios (tuo skiriasi nuo agato ir smulkiagrūdžių kvarcitų), ir tik plonytės atskalos vos persišviečia" [4] p. 157.

Pavadinimo kilmė: manoma, kad tai semitų kalbos žodis, reiškiantis „dėmėtas akmuo“.

Spalva: daugiausiai yra raudonų, geltonų ir rudų jaspių. Taip pat jaspių spalva gali būti juoda, oranžinė, pilka, pilkai melsva, pilkai violetinė, raudona (tamsiai raudona, kraujo raudona ir kt.), rausvai geltona, rožinė, rudai raudona, šokolado ruda, vyšninė, žalia, žalsva, žydrai žalsva ir kt.

Jaspis

Cheminė sudėtis: pagrindą sudaro SiO2, tačiau visada yra daug kitų komponentų.

Kietumas pagal Mosą: nuo 5,5 (su žėručio ar molingomis priemaišomis) iki 7.

Singonija: uolienos nesudaro kristalų, todėl neturi simetrijos elementų, pagal kuriuos būtų galima priskirti kuriai nors singonijai. Jei Jūs įsitikinę, kad jaspis yra chalcedono atmaina, tada jis trigoninės singonijos.

Akmenys, su kuriais painiojamas jaspis:

         ir kt.

Padirbinėjimas: Jaspiai dažomi ir naudojami kitų akmenų imitavimui, pvz. nudažyti mėlynai imituoja lazuritą, turkį. Naudojamas dubletų gamyboje.

Naudojamas papuošalų ir dekoratyvinių gaminių (vazų, knygų laikiklių ir pan.) gamyboje, mineralų terapijoje, astromineralogijoje.