Labradoras

Labradoras – silikatų klasės, feldšpatų grupės mineralas, priklausantis plagioklazų izomorfinei eilei. Kitaip tariant, tai dviejų feldšpatų – albito ir anortito mišinys, sudarytas iš 30-50 % albito ir 70-50 % anortito. Labradoras – pagrindinis uolienos labradorito mineralas.

Mineraloginėje literatūroje naudojami albito ir anortito trumpiniai Ab ir An su greta esančiais skaičiais, nurodančiais jų procentinį kiekį plagioklazo atmainoje. Yra keli užrašymo stiliai, bet jie reiškia tą patį. Pvz. labradoro sudėtis gali būti užrašyta: Ab30-50 iki An70-50 arba Ab30-An70 iki Ab50-An50. Kad nemirgėtų tiek daug skaičių, dažnai nurodomas tik anortito kiekis (nes albitas yra ir kitos izomorfinės eilės kraštinis narys, todėl nurodžius tik jį, būtų neaišku kas turima omenyje): labradoras An50-70. Sovietmečiu plagioklazus numeravo ir numeris reikšdavo anortito procentinį kiekį. Pvz. labradoras yra plagioklazai nuo Nr. 50 iki Nr. 70.


Cheminė sudėtis: (Ca,Na)[Al, Si)AlSi2O8] arba 30 – 50 % albito Na[AlSi3O8] (natrio aliuminio silikatas) ir 70 – 50 % anortito Ca[Al2Si2O8] (kalcio aliuminio silikatas).


Spalva: pilka, melsvai pilka, gali irizuoti aukso, bronzos, geltonais (rečiau) visais mėlynais, raudonais (rečiau), violetiniais atspalviais.

Kietumas pagal Mosą: 6 – 6,5

Singonija: triklininė.

Pavadinimo kilmė: pavadintas pagal Labradoro pusiasalį (Kanada), kuriame rasti labradorai pirmą kartą identifikuoti kaip atskira atmaina.

Akmenys, su kuriais painiojamas labradoras:

(išvardinta abėcėlės tvarka, o ne pagal painiojimo dažnumą)

  • Andezinas (gretimas plagioklazų eilės narys)

  • Bitovnitas (gretimas plagioklazų eilės narys)

  • Fibrolitas

  • Kianitas

  • Larvikitas

Naudojamas paminklų gamyboje, interjero apdailoje, juvelyrikoje, mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.

Legenda apie labradorą