Marmurinis oniksas

Marmurinis oniksas – tai koncentriškai arba lygiai juostuoti (sluoksniuoti) kalcito ir / arba aragonito agregatai. Kalcito ir aragonito cheminės sudėtis vienoda, tačiau jų kristalai skirtingų singonijų. Gali būti vadinamas onikso marmuru. Plinijus Vyresnysis jį vadino Rytų alebastru, tačiau nederėtų jo painioti su tikruoju alebastru, kuris yra tam tikras gipsas.

Pavadinimo kilmė:

marmuriniu vadinamas dėl sudėties, nes marmuras sudarytas iš karbonatinių mineralų, tame tarpe ir kalcito;

oniksu vadinamas dėl juostuoto piešinio, nes oniksais buvo vadinami įvairūs juostuoti, dažniausiai pastelinių spalvų akmenys.

Spalva: balta, gelsva, geltonai žalia, gintarinė, oranžinė, rausva, rožinė, ruda, rusva, žalia, žalsva.

Cheminė sudėtis: kalcio karbonatas CaCO3

Kietumas pagal Mosą: 3 – 4.

Singonija: trigoninė (kalcitas) ir / arba rombinė (aragonitas).

Akmenys, su kuriais painiojamas marmurinis oniksas:

Agatas – gali būti supainioti dėl panašaus piešinio; marmurinis oniksas iš Meksikos klaidinančiai vadinamas „meksikietišku agatu“;

Alebastras - nuo antikos laikų marmurinis oniksas klaidinančiai vadinamas "Rytų alebastru";

Oniksas – dažnai marmurinio onikso pavadinimą sutrumpina iki vieno žodžio – oniksas. Tačiau oniksas yra chalcedono atmaina, t. y. visai kitas mineralas;

Padirbinėjimas: gali būti dažomi.

Naudojamas: apdailoje, akmenų drožyboje (gaminamos skulptūrėlės, žvakidės ir kt.), juvelyrikoje, (tačiau yra gana minkštas, todėl papuošaluose esantys marmuriniai oniksai gali greitai susibraižyti), mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.