Opalas – oksidų klasės mineraloidas. Tai reiškia, kad opalas yra į mineralą panašus amorfinis darinys, kuris nesudaro kristalų. Opalų įvairovė yra be galo didelė, todėl nėra paprasta juos suklasifikuoti. Jau keli dešimtmečiai skirtingoje literatūroje minima, kad egzistuoja virš 130 opalo rūšių. Bene populiariausia juos skirstyti į dvi dideles grupes: tauriuosius opalus ir paprastuosius opalus.

Tauriesiems opalams būdinga įvairiaspalvė opalescencija, atsirandanti dėl unikalios globulinės struktūros, sudarytos iš mikroskopinių vienodo dydžio silicio dioksido sferų (rutuliuko formos globulių).

Paprastieji opalai – tai dažniausiai neskaidrūs opalai be opalescencijos.

Ugniniai opalai gali turėti opalescenciją, gali būti ir be jos, todėl formaliai pirmieji bus priskirti tauriesiems, o kiti – paprastiesiems opalams. Tačiau prekyboje dažniausiai visi ugniniai opalai pristatomi kaip taurieji.

Opalas

Pavadinimo kilmė: skr. उपल (úpala) – brangakmenis, akmuo → gr. ὀπάλλιος (opállios) → lot. opalus.

Spalva: pačios įvairiausios spalvos. Taurieji opalai skirstomi pagal foninę spalvą (angl. bodycolor): į baltus, juodus, pilkus ir ugninius (nuo gelsvai oranžinės iki beveik raudonos spalvos).

Opalescencijos spalvos ir raštas turi atskirą skirstymą, pvz., skirtingų spalvų rombų formų šviesos žaismas vadinamas arlekino opalu (dėl panašumo į arlekino įvairiaspalvį drabužį). Ir tokį opalescencijos raštą gali turėti tiek baltas, tiek juodas opalai.

Cheminė sudėtis: SiO2 · nH2O (silicio dioksido kietasis gelis ir nepastovus kiekis vandens: nuo vos kelių procentų iki daugiau nei 30 % ).

Kietumas pagal Mosą: 5,5 – 6,5 (panašus į stiklo).

Singonija: opalo pavidalas - amorfinis, t. y. jis nesudaro kristalų, todėl neturi simetrijos elementų pagal kuriuos būtų galima priskirti jį kuriai nors singonijai.

Akmenys, su kuriais painiojamas opalas: dėl labai skirtingos išvaizdos gali būti supainiotas su pačiais įvairiausiais akmenimis.


Padirbinėjimas: gaminamos imitacijos iš tam tikros rūšies stiklo, vadinamo opalitu, kuris taip pat naudojamas ir mėnulio akmens imitavimui. Dėl tauriųjų opalų brangumo ir trapumo, labai dažnai daromi dubletai ar tripletai (tai sluoksniais suklijuoti akmenys, kurių tik viršutinis plonytis sluoksnis yra opalas, o apatinis (-iai) – iš pigesnių akmenų ar dirbtinių medžiagų.

Naudojamas: juvelyrikoje, mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.