Radioliaritas
Radioliaritas - organinės kilmės tanki, itin smulkiagrūdė titnaginė (molinga titnaginė) nuosėdinė uoliena, kurią virš 50% sudaro spinduliuočių kiautelių liekanos [1] p. 471, kurių dydis svyruoja nuo 0,1 iki 0,5 mm. Bene žinomiausia radioliarito atmaina yra Mukaitas.
Pavadinimo kilmė: nuo vienaląsčių gyvūnų radioliarijų (liet. spinduliuočių) pavadinimo; lot. radiolus – spindulėlis.
Spalva: balkšva, nuo gelsvos iki geltonos, nuo rausvos iki raudonos, vyšninė, ruda, nuo pilkos iki beveik juodos.
Cheminė sudėtis: radioliaritas yra slilicinė uoliena, sudaryta iš opalo, chalcedono ar kvarco. „Dažnos priemaišos: fosfatai, molio mineralai, aleuritas, opalas, geležies ir mangano junginiai, taip pat diatomėjų, spinduliuočių ir pinčių spikulų, bei titnaginių pinčių liekanos“ [1] p. 471.
Kietumas pagal Mosą: 6 – 7.
Singonija: uolienos nesudaro kristalų, todėl neturi simetrijos elementų, pagal kuriuos būtų galima priskirti kuriai nors singonijai.
Akmenys, su kuriais painiojamas radioliaritas:
Padirbinėjimas: labiausiai gali būti imituojama paklausiausia radioliarito atmaina mukaitas.
Naudojamas: priešistoriniais laikais radioliaritas buvo naudojamas kaip titnagas: buvo gaminami peiliai, gremžtukai, kirviai, strėlių ar iečių antgaliai ir pan. Tačiau jis skyla ne taip aštriai, kaip titnagas. Juvelyrikoje, mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje naudojama radioliarito atmaina mukaitas.
Užsisakykite naujienas
Draudžiama RimStone.lt esančią informaciją naudoti kitose informacijos sklaidos priemonėse (interneto svetainėse, įvairiose medijos priemonėse, spaudoje ir pan.) ar ją platinti.
Gavus sutikimą, būtina nurodyti RimStone.lt kaip šaltinį.
© 2025 Rimvydas Čirba
Elektroninė prekyba: Rimvydas Čirba. Individualios veiklos Nr. 1311143. Pažymėjimas užsiimti su brangakmeniais susijusia veikla Nr. D-1106-150.
Adresas: Paribio g. 1, Skirgiškės, Vilniaus r. LT-15148 Telefonas: +37069921516 Sąskaitos nr.: LT667300010088655607, AB Swedbank