Spodumenas

Spodumenas – silikatų klasės, piroksenų grupės mineralas. Juvelyrikoje naudojamos atmainos yra kuncitas (rožiniai violetinis), hidenitas (žalias) ir trifanas (gelsvas). Pasitaiko ir spodumeninių katės akių.

Pavadinimo kilmė: gr. σποδούμενος (spodoúmenos) – sudegęs iki pelenų, peleninis, pelenų spalvos: nejuvelyriniai spodumenai dažnai būna pilkai balkšvi, primenantys pelenų spalvą.

Spalva: alyvinė, balta, bespalvė, gelsva, geltona, geltonai balta, pilkai balta, pilkai balta su žalsvu arba gelsvu atspalviu (dažniausiai), rožinė, violetinė, žalia, žalia smaragdinė, žalsvai balta.

Cheminė sudėtis: LiAlSi2O6 (ličio aliumosilikatas).

Kietumas pagal Mosą: 6,5 – 7.

Singonija: monoklininė.

Akmenys, su kuriais painiojamas spodumenas:

Padirbinėjimas: galimos imitacijos iš spalvoto stiklo, spalvotos dervos. Auginami ir sintetiniai spodumenai, tačiau ar jau jie pateko į brangakmenių rinką, patikimų duomenų kol kas nėra.

Naudojamas: spodumenas – apie pusės išgaunamo ličio šaltinis, kuris naudojamas elektronikoje (pvz., mobiliuosiuose telefonuose), ličio baterijose, automobilių pramonėje, medicinoje, keramikoje ir kitur. Taip pat naudojamas juvelyrikoje, mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.