Žadeitas
Žadeitas – silikatų klasės, piroksenų grupės mineralas. O dar tiksliau – inosilikatas, natrio piroksenas. Prekyboje žadeitu taip pat vadinama uoliena žadeititas - monomineralinė uoliena, sudaryta iš žadeito.
Pavadinimo kilmė: isp. piedra de ijada („juosmens dieglių akmuo“) → pranc. jadéite. Tradiciškai ispanišką „piedra de ijada“ visi verčia kaip „šono akmuo“. Tačiau žodis „ijada“ [ichada] reiškia ne plačiąja prasme „šoną“, o žmogaus kūno šoną tarp šonkaulių ir dubens, t. y. juosmens šoną. Kita šio žodžio reikšmė – skausmas arba negalavimas, patiriamas juosmens šone. Taip šį akmenį pavadino ispanų konkistadorai, iš Amerikos į Europą atgabenę akmenis, kurių miltelius, įdėtus į vandenį, indėnai naudojo juosmens diegliams gydyti. Prancūzų kalboje ispaniškasis „ijada“ tapo „jade“ [žad] ir paplito kitose kalbose kaip įvairių (dažniausiai žalių, bet nebūtinai) akmenų pavadinimas „žadas“. 1863 metais prancūzų mineralogas Alexis Damour (1808 - 1902) nustatė, kad žadai - tai dažniausiai du skirtingi, bet savo išvaizda panašūs, mineralai: piroksenas ir amfibolas. Pirokseną jis pasiūlė vadinti žadeitu, prie "žado" pridėjus prancūzišką priesagą, tradiciškai naudojamą akmenų pavadinimų daryboje. O amfibolą, pavadino nefritu, nes dalis žadų jau tada buvo vadinami „inkstų akmeniu“ (lot. lapis nephriticus), nes juosmens šono skausmai neretai susiję su inkstų problemomis.
Spalva: įvairių atspalvių žalia: nuo blyškiai žalios ar pilkai žalios iki smaragdo žalios; balta, juoda, melsvai ar rausvai violetinė.
Cheminė sudėtis: natrio aliumosilikatas NaAl[Si2O6]. Dažnai turi trivalentės geležies, todėl kai kurie šaltiniai cheminę formule rašo kartu su Fe3+.
Smaragdo žalios spalvos žadeituose dalį aliuminio pakeičia chromas (jo gali būti iki 7 %). Tokie žadeitai gali būti pavadinti chromo žadeitais.
"Natūralus žadeitas visada turi kitų piroksenų izomorfinių priemaišų: daugiausia diopsido, hedenbergito ir egirino. Priklausomai nuo šių priemaišų santykio skiriami grynasis žadeitas, diopsidas-žadeitas ir chlormelanitas" [4] p. 132.
Kietumas pagal Mosą: 6,5 – 7.
Singonija: monoklininė.
Akmenys, su kuriais painiojamas žadeitas:
Edenitas;
Hidrogrosuliaras;
Kalifornitas;
Kvarcitas;
Prenitas;
Serpentinas;
Smaragditas;
ir kiti akmenys, kurie vadinami žadais.
Padirbinėjimas: dažomas, impregnuojamas vašku blizgesiui pagerinti, rūgštimi naikinami rusvi atspalviai, o jų vietose atsiradusios tuštumos užpildomos epoksidine derva. Taip pat epoksidine derva stabilizuojami trapūs egzemplioriai. Kaitinant žadeitus su geležies intarpais gaunama oranžinė ir rausva spalva. Gaminamos imitacijos iš stiklo, plastiko ar dažytos epoksidinės dervos.
Naudojamas: juvelyrikoje, mineralų terapijoje, astrologijoje, astromineralogijoje.
Užsisakykite naujienas
Draudžiama RimStone.lt esančią informaciją naudoti kitose informacijos sklaidos priemonėse (interneto svetainėse, įvairiose medijos priemonėse, spaudoje ir pan.) ar ją platinti.
Gavus sutikimą, būtina nurodyti RimStone.lt kaip šaltinį.
© 2025 Rimvydas Čirba
Elektroninė prekyba: Rimvydas Čirba. Individualios veiklos Nr. 1311143. Pažymėjimas užsiimti su brangakmeniais susijusia veikla Nr. D-1106-150.
Adresas: Paribio g. 1, Skirgiškės, Vilniaus r. LT-15148 Telefonas: +37069921516 Sąskaitos nr.: LT667300010088655607, AB Swedbank